Rząd 16 kamiennych domów robotniczych tworzy dawną górniczą kolonię Ficinus. Wzniesiono ją około 1867 roku dla górników kopalni „Gotessegen”. Wieża głównego szybu kopalni „Aschenborn” („Andrzej”) do dziś góruje nad zabudowaniami Wirka. Widać ją z samego Ficinusu. W momencie wznoszenia osiedle usytuowane było w oddaleniu od przemysłowego centrum, budynki otaczały pola i osiedle miało charakter wiejski. W każdym z domów mieściły się cztery mieszkania, składające się z przedsionka, kuchni i izby. Do mieszkania przynależały piwnica, chlewik i ogród.
Z inicjatywy władz miejskich zabytkową kolonię przekształcono w reprezentacyjny deptak handlowo-usługowy. Nowe życie w wiekowe domy tchnęły restauracje, puby, pizzerie, sklepy i salony kosmetyczne.
Pod numerem 24 działa Biblioteka, mieści się tam też punkt informacji turystycznej, sala wykładowa i przestrzeń wystawowa.
Na końcu ul. Pawła Kubiny znajdują się dwa zbudowane po 1922 roku domy dla optantów, czyli uchodźców, którzy po podziale Śląska zdecydowali się przenieść na polską stronę. O przeznaczeniu budynku informuje płaskorzeźba prezentująca wędrowca umieszczona na elewacji obiektu.
Ficinus znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Corocznie w czerwcu zabytkowa kolonia jest miejscem imprez odbywających się w ramach Industriady.